BlogSizden Gelenler

Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi Gezisi


Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi
Sıkışık iş programımda aniden karar verip Bodruma gitme kararı aldık eşimle. 4 sene önce bayıla bayıla gezdiğim yerleri tekrar görmek heyecan verciyidi. Kararı son anda aldığımız için uçak biletleri pahalı geldiğinden, otobüsle gidecektik.
İstanbul’dan 22.00 saatinde kalkan otobüs, pandemiden dolayı pek duraksamadan sabah 07.00 gibi bizi Bodrum otogara bıraktı. Otogarda kahvaltı yapabileceğiniz çokça mekan mevcut. Valizlerinizi bırakacağınız emanetçilerde var. Biz tatil yapacağımız otele geçmeden önce kurumsal marketler açılana kadar biraz gezmek istedik. Otogarın güney kapısından çıktığınızda ışıklardan sahile doğru inen bir cadde var. Caddeden inerken eşimle konuştuğumuz tek şey, hiçbir şey almadan, hiçbir yere uğramadan sadece gezelim, sadece bu saatlerde kalabalık olmuyor oralar.
Dönüş biletini uçakla ve en geç saate almıştık. Tatilimizi yaptıktan sonra, otelden çıkıp çantaları emanetçiye verip doya doya gezmek istiyorduk çünkü. Otogardan bodrumun her mahallesine giden minibüsler mevcut bu arada, hava alanına giden belediyenin özel araçları da mevcut. Kalacağım otel, kalacağım bölge gibi detaylar verip reklam olayına girmek istemiyorum. Sadece şunu belirtmek istiyorum birazcık balıkçılık merakınız varsa biraz araştırıp çantanıza bir şeyler sıkıştırın. Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi
Nihayet gezme vakti geldi. Aynı emanetçiye çantalarımız bırakıp geldiğimiz gibi değil de biraz daha bronzlaşmış şekilde marinaya doğru yürüdük. İlk hedefimiz kaleyi görmekti. Kaleye doğru yürürken kale içerisinde 2 adet kule vinç kurulu olduğunu gördük. Kapalı olduğunu söylemişlerdi ama biz kapalıysa bile görmek istedik. Gittiğimizde sadece birkaç bölümün tadilatta olduğunu öğrenip, müze kartlarımızı alıp içeri girdik. İlk geldiğimizde sadece çıkışta bir kantin vardı ama şimdi giriş de de bir kantin açıldığını gördük. Kaleye girerken olmazsa olmazınız su ve şarjınız olsun. Kaleyi yürümek yorucu ve gördüğünüz her şeyin resmini çekmek istiyorsunuz. Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBiz kaleye ilk geldiğimizde Tarkan Viking Kanı filminin bu kalede çekildiğini bilmiyorduk. Manzarayı görür görmez gözünüzde plastik ahtapotun sudan çıktığı sahne canlanıyor ve kulağınıza istemsizce film müziği geliyor.
Müzede bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi sergileniyor. Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi
Karya kralı Hekatamnos’un üçü erkek ikisi kız olmak üzere beş çocuğu vardır. Aile hakkında Strabon uzun ve detaylı bilgi sunar bize. Erkek çocuklardan ikisi; iki kız kardeşiyle evlenirler. Hekatomnos’un ölümüyle birlikte krallığa büyük oğlu Mauselous geçer. Uzun ve başarılı yönetiminden sonra Mauselous’un varis bırakmadan ölmesiyle; tahtın varisi, karısı ve kız kardeşi Artemisia olur. Kocasının ölümünün üzüntüsüne dayanamayan ve hastalanan Artemisia, iki yıllık iktidarının ardından ölünce; yerine üçüncü kardeş İdreus tahta oturur. İdreus da kız kardeşi Ada ile evlidir. İdreus’un ölümüyle karısı ve kız kardeşi olan Ada başa geçer fakat beşinci kardeş Piksodaros kız kardeşi Ada’yı tahttan indirerek; M.Ö 340 yılında Alinda kentine sürgüne göndererek idareyi ele alır.
alinda
Abisi Helen hayranı Mauselous’un aksine Piksodaros Pers hayranıdır ve Pers hükümdarından iktidarı paylaşmak için bir Pers satrapı gönderilmesini ister. Karya’yı Pers satrapıyla birlikte idare eden Piksodaros’un ölümüyle Karya’nın idaresi Pers satrapına kalır. İskender’in M.Ö 334 yılında Anadolu’ya girdiği dönemde Karya’nın durumu bu şekildedir.


İskender’in Karya’nın başkenti Halikarnassos’u (Bodrum) kuşatmasıyla, Prenses Ada sürgünde olduğu kenti Alinda’yı İskender’e teslim ederek; hakkı olan Karya’nın idaresini kendisine teslim etmesi karşılığında İskender’e yardım edeceğini bildirir. Halikarnassos’un düşmesiyle birlikte Ada; kraliçe olarak Karya’da, Büyük İskender’in manevi annesi olarak da tarihte yerini alır.
Fransız, İtalyan, Alman, İngiliz ve Yılanlı Kule olarak adlandırılmış 5 kulesi mevcut. Her kule girişinde taşa oyulmuş bayrak motifleri var. Biz ilk geldiğimizde hepsini gezebilmiştik ama tadilattan dolayı 2 kuleye ve zindan bölgesine geçemedik. Meyvesi olgunlaşmış kaktüsler dikkatinizi çekecek ama yaklaşmamanızı tavsiye ederim, dikenleri temizle temizle bitmiyor. Camlar üzerinde bulunan gemi batığı bir sünger avcısı tarafından bulunmuş bu arada Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi
Yorucu bir o kadar da zevkli kale ziyaretinden sonra buraya kadar gelip de Sanat Güneşinin evini görmeden gitmek olmaz diyerek oraya doğru yola çıktık. Sahil şeridinde karikatüristler var biz 2016 da kendi karikatürlerimizi çizdirmiştik. Bodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiBodrum Kalesi ve Zeki Müren Sanat MüzesiAynı Abimize selam vermeden geçmeyelim dedik. Biraz Ali Abimizle sohbet edip, Zeki Müren Sanat Müzesine doğru yürümeye başladık. Yol üstünde midye dolmalardan atıştırmadan, hediyelik eşya satan dükkanlara göz atmayı unutmayın. Biz her tatil yaptığımız yerden buzdolabı için birer magnet alıyoruz.
Zeki Müren Sanat Müzesine daha önce aldığımız müze kart ile giriş yaptık. Girişde galoş takmak zorunlu. Mutfağı, salonu, yatak odası, plakları, ödülleri, çizdiği resimler, dinlenme odası hepsi ziyarete açık. Zeki Müren’in salon manzarası

Zeki Müren Sanat Müzesinden çıkmadan arabasını görün ve heykeliyle resim çekilecekseniz ayağınızdaki galoşları çıkarmayı unutmayın, ben unuttum

Son olarak Bodrum da doğup, şu an oturduğum ilçede yaşamış ve komşu ilçemizde hayatını kaybetmiş Neyzen Tevfik heykeline bir selam çakıp dönüş yolculuğuna başlamak üzere otogara doğru yol aldık.

Yazan: Barış Ulaş

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir