Blog💬 İletişim

KIZILCAHAMAM ŞAHİNLER TABİAT PARKI

Lise tarih derslerinde Timur’un fillerini Ankara ormanlarına sakladığını duyunca doğrusu hiç inanmamıştım. Ta ki Şahinler Tabiat Parkı’na gelene kadar. Ankara’dan yaklaşık 1 saat içinde ulaşılabilen bu güzeller güzeli kamp alanı Timur’un bir dinozoru bile saklamış olabileceğine ikna etti beni.
Şahinler, ulaşımı gayet kolay Google üzerinden hatasız ve rahat varabileceğiniz geniş, yeşillik bir kamp alanı. Parkın en güzel yanı piknikçiler ve kampçıları ayırmış olmaları. Giriş ve büyük gölün olduğu kısım piknikçiler için ayrılmış burada mangal yerleri de mevcut. Yolun devamında günlük 15TL’ye konaklayabileceğiniz kamp yeri var. Tahmin edebileceğiniz üzere hemen her kamp yeri gibi Şahinler de hafta sonları özellikle yaz aylarında inanılmaz bir kalabalık oluyor. Eğer ayarlayabilirseniz hafta içi sakinliğinde gitmenin faydası var.

Kamp yeri tek kelimeyle devasa. Bu geniş alanın dezavantajlı tarafıysa bir tane tuvaletin bulunması. Eğer çadırınızı görece sakin bir yere kurmak isterseniz tuvalet için uzun bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Bu arada tuvaletler de pek temiz değil ne yazık ki.
Şahinler yaz aylarında bile oldukça serin bu nedenle yanınızda mutlaka kalın giysiler götürün. Kamp yerlerinin çoğu sık ormanın içinde kaldığı için gündüzleri bile çok sıcak olmuyor. Gece ısınmak için ateş yakmanız gerekecek. Eğer yola geç çıktıysanız yol üzerinden yakacak almanızı tavsiye ederim. Kamp alanı içerisinde kesilmiş temizlenmiş odunlar var ancak kampçıların bu odunları kullanması yasak. Ormanın içine ilerleyip kuruyup düşen dalları toplayarak da yakacak sağlayabilirsiniz ancak bu fazlaca zamanınızı alacaktır, hele ki ilk gidişinizse.
Defalarca gitmiş olmama rağmen hala kamp alanının tamamını yürüyemedim. Arada çöp arabasının girdiği bir patika yol var, o yol üzerinde birbirinden güzel çiçekler ve bir küçük göl görebilirsiniz. Göl temmuz-ağustos aylarında neredeyse kurumuş oluyor.
Ormanın içinde gezerken sizleri de sinirlendireceğine inandığım bir durum var. Her yer çöp. Çöp arabası geliyor ancak yol üzerindeki bir iki konteyner dışında bir şeyi almıyorlar. Bu nedenle yürüyüşe giderken bir iş eldiveni bir de çöp torbasıyla etraftaki çöpleri toplayabilirseniz bu etkileyici orman sizlere minnettar kalacaktır.
Şahinler’de çok fazla köpek var. Ancak korkmanıza gerek yok, saldırgan değiller.(dazer 2 yazımı okumanızı gerekirse bir tane almanızı öneriyorum) Hatta girişteki görevlinin söylediğine göre ormandan hayvan inerse insanları korumak için orada bulunuyorlarmış. Yine de bu sevimli dostlarımızın geceleri sizi uyandırabileceğini de söylemeliyim. Eğer şansınız yaver giderse parkın içinde küçük kirpilerin yanı sıra rengarenk kuşlar da görebilirsiniz. Hayvanları, ağaçları ve çiçekleri ile Şahinler muhteşem bir ortam sunuyor ziyaretçilerine. Ayrıca şehre çok da fazla uzak olmamasına rağmen geceleri gök kubbe öylesine parlak oluyor ki. Bütün yıldızları seçmek mümkün. Ben henüz denk getiremedim ancak Şahinler’i dolunay vakti ziyaret etmenin keyfinin ayrı olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir