Blogİnceleme

Yamaç paraşütü nedir? Nerede yapılır?


Hemen hemen her sene gittiğim bölgede sadece izlemekle yetinip geri dönerdim. Sebebi tabii ki yükseklik korkusu. Bir apartmanın bırakın 10. katı 5.kattan dahi aşağıya bakamayan ben bu sene cesaretimi toplayıp tatilimi yaptığım antalya Olympos’tan, Fethiye’ye geçtim. Gelirken sahil yolunu kullanmadım elmalı üzerinden geldim. İnanılmaz müthiş manzaraya sahip elmalı yaylaları ayrı bir güzelliğe sahip. Sahil yolunun kalabalık olacağını düşünerek, iyi ki de bu yolu kullanmışım. Doğal güzelliği, nefes kesen manzaralar eşliğinde Kumluca’dan Fethiye yolculuğum harika bir deneyimle son buldu. Yolculuk sırasında internetten fiyat araştırması yaparken, bütçemize uygun olanı bulduk ve irtibata geçip rezervasyon yaptırdık.
Baba dağa çıkış.
Reklam olmaması adına uçtuğumuz firmanın adını vermeyeceğim. Acente önünde belirtilen saatte toplanıp minibüsle babadağ yolunu tuttuk. Yaklaşık 12-13 kişi civarındaydık. Yolda ilerlerken pilotları çekilişle çekip, kimin kiminle uçacağı belirleniyor. Şehirden çıktıktan sonra artık babadağ yolunu yavaş yavaş hissetmeye başladık. Dar yollar, ağaçlar, esen yel, ve bol oksijen sizi biraz rahatlatıp biraz da heyecana tanıklık etmenizi sağlıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi yükseklik korkusu olan ben, her an vazgeçme eşiğindeyim. Aynı zamanda saatimden kalp atışlarımı kontrol ediyorum eğer belirli bir seviyenin üstüne çıkarsa pes edeceğim. Yol inanılmaz zor ve uçurumlarla dolu. Binek araç çıkabilir mi? Evet çıkıyor ama dağ yolu tecrübesi olmayanlar kesinlikle kendi araçlarıyla riske girmemeli. Uçurum ve manzara gözünüzü korkutmaması için minibüsün sol tarafına binmeniz tarafımca önerilir.
Uçuş yerine varış ve paraşütle atlama… Beklenen an artık geldi. Buraya kadar gelip kaçışın olmadığını ve korkularımın üzerine gitmeyi sürdürdüm. Uçuş Pilotum Orhan abi çok çok deneyimli bir pilot olması benim için büyük avantajdı. Söylediklerini harfiyen yerine getirip beklemeye başladık. Gökyüzündeyiz artık. Beklenenin aksine yükseklik korkusunun sadece paraşütle atlayana kadar olduğunu daha uçuşumun ilk dakikalarında anlamıştım bile. Nefesiniz kesiliyor evet ama bu yükseklik korkusundan değil, manzaranın güzelliğinden kaynaklanıyor. Hemen aklıma şu dizeler gelmişti bile… Kâh çıkarım gökyüzüne, seyrederim âlemi Kâh inerim yeryüzüne, seyreder âlem beni..Yamaç paraşütü nedir? Nerede yapılır?Yamaç paraşütü nedir? Nerede yapılır?
Yani eğer yükseklik korkunuz varsa bu atlamaya engel değil. Hatta yükseklik korkunuzu yenmeye yardımcı aktör bile olabilir. Yaklaşık yarım saat uçuşun ardından Fethiye ölüdeniz sahile iniş yapıyorsunuz.(videoda iniş anın kaydettim korkulacak hiçbir şey yok) Manzara olarak Türkiye’nin en iyi paraşütle atlama noktası olduğu için en çok tercih edilen yer, hakkını fazlasıyla veriyor. Fiyat (Ağustos 2020) ortalama olarak 450-600 tl arasında değişiklik gösteriyor. Buna video ve fotoğraf kayıtları dahil değil. Eğer bunları da almak isterseniz 150-300 tl daha eklemelisiniz. Yani toplamda 650-800 tl ilk bir bütçe ile yamaç paraşütü yapabilir bu deneyimi yaşayabilirsiniz.
Uçuştaki video kaydımın linkini aşağıya bırakıyorum izleyebilmeniz adına. buraya tıklayıp videoyu izleyebilirsiniz Beni Instagram’da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir