Doğa YürüyüşleriHikingTreking

Doğa Yürüyüşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kendinizi saklamayın: süper kahraman değilsin. İnsansın. İnsan asosyal bir varlık değildir. Yürüyüşte en önemli şey bir şeyin varlığıdır. Doğada, insan kendisinin ne kadar zayıf olduğunu anlar, bu da gerçekten güçlü bağ kurmaya yardımcı olan en büyük nedendir.
2. Doğaya dikkat edin: Doğadayken unutmayın: evinizde değilsiniz, doğada yaşayanları ziyaret ediyorsunuz. Eylemlerinizden herhangi biri bir şekilde çevreye zarar verir. Ancak yapabileceğiniz tek şey onu en aza indirgemek. İlk önce, ateşle baş etmeyi öğrenin. Ağaçların, çalılıkların yakınında veya kuru ot bulunan alanlarda ateş yakmayın.

3. Kendinize yardım edin: Her koşulda Kendinize iyi bakma sorumluluğunuz var. Yorgun musun? Açmısın? Islak mısın? Tembel olmayın! Bir çadır kuruyorsanız bunu bilinçli doğru şekilde yapın – aksi takdirde çadırınız uçup gidecektir. Başka birinin sizin işinizi yapmasını beklemeyin; arkadaşınızın kendi sorumlulukları var.
4. Yumuşak olmayın: Çok sıcak veya çok soğuk veya her ikisi birden olabilir. Günlerce hatta haftalarca düzgün yıkanamayabilirsiniz. Büyük olasılıkla, siz ve tüm arkadaşlarınız kötü kokacaksınız ve kişisel bakım yapamayabilirsiniz. Evinizdeki temizliği ve konforu asla bulamayacaksınız. Fırsat buldukça kişisel bakımınızı yapın.

5. Gerçekleri oldukları gibi kabul edin: Yağmura yakalanırsanız ıslanabileceğiniz gerçeğini kabul edin. Zaten oldu, yapılacak bir şey yok deyip bırakmayın dahası, uzun süre eşyalarınızı kurutamayacağınız gerçeğini de kabul edin. Bu tür durumlar için tedbirli olun maruz kalırsanızda unutmayın ve herzaman hatırlayın “er yada geç kuruyacaksınız”. Ayrıca “gerçekler” her zaman alt edilebilir – kıyafetleri ve diğer şeyleri her zaman plastik poşetlere sarın.
6. Hafif olun: Ağır sırt çantası = şiddetli fiziksel ve duygusal yorgunluk yaratır. Gereksiz şeyleri yanınıza almayın. Sonuçta, hiçbir yürüyüş sonsuza kadar değildir. Elbette herkes rahatlığı sever, ancak yalnızca temel ihtiyaçlara dikkat edin. Yolculuğunuzun keyifli olmasını istiyorsanız, hafif gidin.

https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vRCCW_6e26wcESjLPg_qRGr2HjUxXgQ8YRsfJVSUAKsO9NN3iPg08WUI8HqwP4f6XdM6KSGEmjEDt6S/pub

7. Oynayın: Yürüyüş sadece gücünüzün bir sınavı değil, aynı zamanda bir maceradır. Bu nedenle, oynamak için her fırsatı değerlendirin. Sırt çantanızı atın ve tepeden aşağı inen nehre dalın. Böğürtlen ye. Zorlu yola devam etmek için olumlu duygular gereklidir. FAKAT! Bir dakikalığına dahi olsa güvenliği unutma. Başka bir deyişle, size ve yoldaşlarınıza zarar vermeyeceğinden eminseniz oynayın.

8. Minnettar olun: Evinizde olsa asla kötü pişmiş yiyecekler yemezsiniz, 12 saatlik bir yürüyüşten sonra yarı pişmiş pilav bile size çok lezzetli gelecek. Yürüyüşte sahip olduklarınıza şükredin ve bunu sizinle paylaşan arkadaşınızada “Teşekkürler” etmeyi unutmayın.
9. Her şeyi yapabilme: Rahat bir yürüyüş için yapmanız gereken çok şey var. Biraz marangoz, biraz aşçı, biraz doktor ve biraz da psikolog olmalısınız. Özellikle ilk yardım sağlayabilmek çok önemlidir: kanı durdurmak, atel uygulamak, suni teneffüs yapmak vb.


10. Kendinize inanın: Zihniniz ve bedeniniz sandığınızdan daha fazlasını yapabilir. Gücünüzün tükenme sınırında olduğunu hissedebilirsiniz. Zaman zaman, hasta ve ölümcül derecede yorgun olsanız bile, yola devam etmek için kendinizde güç arayın.
11. Cesur olun: Yürüyüş sırasında birçok kez korku yaşayabilirsiniz. Korku, vücudun aşırı koşullara verdiği doğal tepkidir, bu normaldir.
Cesur olmak, korku hissetmemek anlamına gelmez, onun üstesinden gelebilmek demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir