İncelemeKampKamp Ekipmanları

KIŞ AYLARINDA UYKU TULUMU NASIL OLMALI


Kış Aylarında Yapılan Kamplarda Tulum Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kamp yapmak günümüzde doğa ile buluşmadaki en önemli kozumuz haline geldi. Kamp yapılırken her malzemenin kullanımını iyi bilmek önemli yer tutuyor. Bu malzemelerden en önemli olanı da tabii ki tulumlar.
Piyasada yazlık ve kışlık kullanıma özel olarak tasarlanan farklı tulum çeşitleri yer alıyor. Tulumların dereceleri ise 20 °C’den başlayarak, -40°C’ye dereceye kadar düşebiliyor. Kış kampları sırasında en fazla kullandığımız tulumlar ise anladığınız gibi – derecedeki tulumlar. Peki, kış kamplarında tulum kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kış Kamplarında Tulum Tercihi Nasıl Olmalıdır?
Tulumlar genel kullanım amacı olarak vücut ısınızı korumak için tasarlanmıştır. Battaniye ve yorgan gibi sizi ısıtmaz, bunun yerine sadece vücut ısınızı korur. Yani tuluma girerken ilk dikkat etmemiz gereken şey anlarsınız ki sıcak olmanız. Tuluma girmeden önce ısınızı artırmak için birçok yöntem bulunuyor. Sıcak bir kamp gecesi geçirmek için tercih edebileceğiniz yöntemler arasında;
• Kamp ateşinin çevresinde bekleyerek ısınızı artırabilirsiniz.
• Ateşi kullanmanın bir diğer yöntemi de sıcak su elde ederek bunları sıcak su torbalarına koymak olabilir. Sıcak su torbasını tulumun içine alarak tulumun içini ısıtabilirsiniz.
• Eğer ki sıcak su torbanız yok ise izcilerin kullandığı sıcak taş yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için gereken şey kuru olduğundan emin olduğunuz bir taşı ateşin hemen yanında toprağa gömmek ve taş ısındıktan sonra yanmayacağından emin olduğunuz bir beze sararak tulumun içine almaktır. Tabii ki bu yöntem bazı riskler içerir, bu risklerden uzak olmanız için sıcak su torbası götürmenizi tavsiye ederim.
• Eğer ateş başında otururken ısınmadığınızı ya da ateşin, hava şartları dolayısıyla yetmediğini düşünüyorsanız hareket ederek ısınma yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntem ısınızı daha fazla arttırırken daha uzun süre sıcak kalmanızı sağlar. Basit squat hareketleri ve orta hızlı tempoda koşmak ısınızı oldukça arttıracaktır.
• Bu gibi hareketlerden sonra en çok dikkat etmeniz gereken şey tuluma girmeden önce tuvaletinizi yapmış olmanız. Vücut tuvaletiniz olduğu zamanlarda idrarı sıcak tutmak için çaba sarf edecektir ve vücut ısınız ciddi şekilde düşecektir.
Tulumları Verimli Kullanmak İçin Neler Yapılabilir?
Tulumlar standart kalıplarla üretildiği için vücudunuz tulumu tam dolduramayabilir. Bu durumda vücudunuz tulumun içini sıcak tutmaya yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda, gece boyunca vücut ısınızı korumak için tulum içindeki havayı azaltmanız gerekiyor.
Tulum içerisindeki havayı azaltmak için ayakkabılarınızı poşetin içine koyarak ayakuçlarınıza koymak, ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri sırtınıza doğru yerleştirerek ve bacaklarınızı da montunuz ile örtmek çok fazla işinize yarayacaktır. Hem bu yöntemler ile sabah kalktığınızda kullanacağınız malzemeleri ısıtmış hem de tulum içinde sıcak bir uyku çekmiş olursunuz.

Soğuk kamplar daha fazla zevk alabileceğiniz kamplar olabilir. Soğuk havalardaki kampların istenmeme nedeni, her ne kadar kamp aktivitelerinde güzel zaman geçirilse de uyku şartlarındaki zorluklardır. Doğru tulum kullanımı ile sıcacık bir uyku çekebilir ve sabah kalktığınızda kamp zevkinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kamptan aldığınız verimin büyük bir parçasını uyku kalitenizin kapsadığını düşünürsek, uyku kalitenizi arttıracak farklı yöntemleri kullanarak siz de gün boyunca harcadığınız enerjiyi, sıcak bir uyku ile yenileyebilirsiniz.
Uyku tulumu seçiminde her ne kadar dikkatli davranmış olsanız da uykudan önce yeterli hazırlığı yapmamanız halinde üşümeye devam edeceksiniz. Uyku tulumunun içini ısıtma noktasında size verdiğimiz önerileri kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda birkaç kamp tecrübesinden sonra kendi yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz. Kampa çıkmadan önce alacağınız tüm tavsiyeler, kamp tecrübenizi geliştirecektir. Ancak kendi vücudunuzun en konforlu halini siz bileceğiniz için kendi yöntemlerinizi geliştirmek her zaman daha faydalı olacaktır.

14 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir