Blog

KARADENİZ’İN GÖZ BEBEĞİ : UZUNGÖL YAYLASI

Yeşilin maviyle buluştuğu gözünüzün ayıramayacağı bir yerdir uzungöl. Defalarca gitmek isteyeceğiniz ve şehrin gürültüsünden arınıp tatil yapmak için can atacağınız bi yerdir. Yılın neredeyse her zamanı yağmurlu olan Uzungöl’de kışın kar yağarken yaz aylarında da yağmur eksik olmuyor. Hatta kış mevsiminin bazı dönemlerinde eksi 10 dereceler de görülüyor. Sert havası sizi canlı tutacak gezi boyu her yere ayrı ayrı odaklanacaksınız.
Uzungöl, Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen şehirlerinden biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alıyor. Göl turizminin en önemli varış noktalarından olan Uzungöl, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış ve turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Böyle muhteşem bir yerin nasıl oluştuğuna gelirsek , çok uzun yıllar önce bölgede yaşanan heyelan sonucu Haldizen Deresi’nin her iki taraftan önünün kapanması ve ortada kalan boşluğa suların dolması ile sonuçlanır.


Uzungölü ziyaret ettiğinizde gölün etrafına sıralanmış ahşap bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Eğer ağaç evlerde kalmak istemezseniz civardaki pansiyon ve otelleri de tercihinizden yana kullanabilirsiniz.
Karadeniz bölgesinin en lezzetli yemek yapan ustalarının bulunduğu restoranlar sizleri Uzungöl civarında bekliyor. Birbirinden leziz yerel tariflerin tadına bakabilir yakınlarınıza tavsiyede bulunabilirsiniz. Buralarda çeşitli ve organik bir kahvaltı yaparak, dinç bir şekilde gezi programının olduğu güne adım atabilirsiniz. Böylece daha önce tatmadığınız, denemediğiniz lezzetleri tatmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir