BlogDoğa YürüyüşleriHikingKampTreking

Outdoor Bot Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp için kullandığınız kıyafet ve ekipmanları nasıl kullanacağınızı bilmeniz o eşyalardan alacağınız verimi arttıran en temel noktalardan bir tanesidir. Kullandığınız tüm eşyaları, doğru şekilde kullanmanız en az düzeyde ısı kaybı, rahatlık ve kuru kalmak şeklinde size geri dönecektir. Bu konularda en fazla dikkat etmeniz gereken ekipmanlardan birisi de kamp sırasında kullandığınız Outdoor botlardır.
Outdoor Bot Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kamp sırasında kullanacağınız bot, kesinlikle su geçirmez ve bilekli olmalıdır. Su geçirmez olması sizi ıslak bir ayakla hareket etmekten kurtarırken aynı zamanda soğuk havalar sırasında en az ısı kaybetmenize yardımcı olacaktır.
Outdoor botların, su geçirmez olması gerektiği genel olarak bilinse de bot seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer detay botların bilekli olmasıdır. Bilekli botlar, kamp sırasında ayak bileğinize alabileceğiniz darbelere karşı sizi koruyacak, bu sayede istenmeyen sakatlıkların önüne geçilmesinde faydalı olacaktır. Çeşitli aletler ile çalışırken kendinize zarar verebileceğiniz gibi kamp sırasında başınıza gelebilecek en kötü durumlar arasında sayabileceğimiz burkulma, yürümenize etki edeceği için bu durumdan en iyi şekilde korunmanız gerekmektedir. Bilekli bot seçimi bu konuda size çok yardımcı olacaktır.
Outdoor Botlar Nasıl Daha Verimli Kullanılır?
Aldığınız botu mümkün olan en verimli kullanmak için dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. Bu detaylar arasında ne kadar üşürseniz üşüyün, tek kat çorapla botu giymeniz yer alıyor. Çünkü hareket ederken en fazla kullanılan parçamız olan ayaklar, terlediği takdirde bu teri dışarı atması gerekmektedir. Bunun en temel amacı ıslak olan herhangi bir organın diğerlerine kıyasla daha fazla üşümesidir. Kat kat giydiğiniz çoraplar ayaklarınızın teri dışarıya atmasına engel olacağı için için bu durum ayaklarınızı daha soğuk bir duruma getirecektir. Bu durumdan en iyi korunma yolunuz tek kat çorap giymek olacaktır.
Kullanılan bot ayağınızı ne fazla sıkmalı ne de boşluk bırakmalıdır. Bu boşluk ve sıkılık ayağınızı fazlaca yaralayabileceğiniz anlara neden olabilir. Tam ayağınıza uyan ayakkabılar özellikle kötü ve kaygan zeminlerde sizi en fazla koruyan eşyanız olacaktır. Bu tür rahatsızlıklar kamp sonunda ayaklarınızda yoğun ağrılar olmasına neden olacağı için seçeceğiniz ayakkabıların mümkün olduğu kadar ayağınızı tamamen saran ve sıkmayan tarzda yapılması gerekiyor.
Botlar konusunda alacağınız önlemleri diğer malzemelerinizde de uygulayabilirsiniz. Kuru kalmak ve rahatlık konuları bütün kamp malzemeleri için kullanılmalıdır. Islandığınız takdirde bütün kamp boyunca vücut sıcaklığınız düşük olacağından üşürsünüz ve kamp dönüşünde hasta olmanız kaçınılmaz olacaktır.
Bu konularda pahalı botlar daha iyidir mantığı ile hareket etmekten ziyade en güvendiğiniz ve ayak kalıpları size en uygun olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Kamp malzemelerinde pahalı olan değil, size uygun olan malzemeler kullanışlı olacaktır. Güvenli ve konforlu bir kamp için sizin kişisel tercihleriniz oldukça önemlidir. Güzel tercihler ile konforlu kamplar yapmanız dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir