Blogİnceleme

BAŞKA BİR BOYUT : PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Her gittiğimde ilk kez gittiğimdeki hisleri yaşadığım , eşsiz rengi ve görünümüyle muhteşem bir manzarayı bizimle buluşturan Pamukkale Travertenleri , sınırları aşıp ününü tüm dünyaya duyurmuştur. Denizli’de bulunan Pamukkale Travertenleri, hem Denizli’nin hem de Türkiye’nin hariklarındandır. Görüntüsüyle ruhumuza, şifalı sularıyla da sağlığımıza etki eden bu yere bir kez daha hayranlık duyuyoruz. Hem sağlıklı hem de keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin rotası Pamukkale travertenlerinin yanında da Hierapolis Antik Kenti bulunuyor. Bu sıcacık sulara ayaklarınızı sokarak gördüğünüz bembeyaz manzara içinizi hiç olmadığı kadar ısıtıyor ve huzur veriyor.
Nasıl oluştuğunu hep merak etmişimdir. Her gittiğimde büyüsüne kapılarak ziyaret ettiğim bu muhteşem yerin böyle bir coğrafi konuma sahip olması herkesi hayran bırakıyor. Yüksek miktarda kalker içeren suyun , oksijen ile olan temasından oluşmuş bu muhteşem beyaz kayalar bize şuan ki görüntüyü sunuyor. Pamukkale travertenlerinde su sıcaklığı 35 ile 00 derece arasında değişiyor. Burası tam 17 adet sıcak su terasına sahip. 2300 yıldır şifahane olarak kullanılıyor. Şifalı suların romatizma , cilt, kalp ve damar gibi birçok hastalığın tedavisine etki ettiği biliniyor.

Burayı ziyaret ederken giriş ücreti ödüyorsunuz ve bu ücret, belli bir ziyaret saatini kapsıyor. Yani burayı bir açık hava müzesi gibi düşünebilirsiniz. Pamukkale travertenleri giriş saati her mevsim aynıdır. Ne zaman ziyaret etmek istiyorsanız gidebilir bu tatilin huzurunu içinizin derinliklerinde hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir