Blogİnceleme

CENNETTEN BİR KÖŞE : AYDER YAYLASI

Türkiye’nin kendine özgü şivesini , lezzetli yemeklerini, çayını ve bütün yeşilliklerini içinde barındırdığı karadeniz bölgesindeki Ayder Yaylasına her gittiğimde içime bir huzur dolar, kendimi adeta cennette hisssederim. Karadeniz bölgesi’nin en dikkat çekici yerlerinden biri olarak Ayder Yaylası’nın ünü tüm dünyaya ulaşmış durumda olması bu yüzden şaşırtıcı değil.

Mountain houses in Ayder Plateau, Rize, Turkey.

Kaçkar dağlarına sırtını yasladığı muhteşem ötesi manzarası eşliğinde Ayder Yaylası’na gelerek kaplıcaya girebilir, yeşilin en güzel tonlarını bulunduran ormanlarında doğa yürüyüşü yapabilirve şelalelerin verdiği serinliğe kendinizi bırakabilirsiniz. Ayder yaylasına gittiğinizde konaklamak isterseniz yaylada yılın 12 ayı boyunca konaklama imkanı bulunuyor. İsterseniz ahşap bungalov evlerde isterseniz yerli halkın işlettiği otel veya pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. 1220 metrelik rakımda sıralanan konaklama tesislerinden bütcenize uygun olanı seçebilirsiniz. Yılın her dönemi turizme açık olmasına ek olarak özellikle bahar aylarında kalabalık turist gruplarının yaylaya akın ettiğini görebilirsiniz. Herkes ordayken yaylanın havasıda tabiki bir başka oluyor.
Yeşilin her bir tonuna ev sahipliği yapan doğa harikası Ayder yaylası’nda kaplıcalarda şifa bulurken yılın belirli dönemlerinde düzenlenen festivallere katılarak harika bir vakit geçirebilirsiniz. Her yaşta insanların yapabilecek bir şeyler bulabildiği bu festivallerin tarihini takip ederek gittiğiniz zamanı tatile denk getirebilirsiniz. Her mevsimde ayrı ayrı festivaller düzenlenen Ayder yaylası’nda eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Yaz mevsiminde gittiğimde düzenlenen boğa festivali v kış mevsiminde gittiğimde düzenlenen kardan adam festivali benim için büyüleyiciydi. Bu iki festivale ek olarak her yıl haziran ayında düzenlenen büyük ayder şenlikleri ise en büyük çaplı organizasyon olarak biliniyor. Şenlik başlamadan önce yaylada çok sayıda çadır kampı kuruluyor. Bu dönemde Ayder Yaylası oldukça kalabalık olur ve bu yüzden bungalov evlerde ve pansiyonlarda konaklama imkânı bulmak oldukça zor oluyor.

Her mevsim ayrı güzel olan Ayder Yaylası, mükemmel doğası ve şifalı kaplıcalarıyla tüm yorgunluğunuzu alıp dinlenmenizi sağlayacaktır. Burada huzurla dinlenebilir ve yeşil ile kahverengi tonlarının mavi rengiyle uyum içinde birleştiği manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Mutlaka havasını almanız gereken Ayder Yaylası sizi her mevsim, her dönem bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir